You heard it here first...

What a night!

We are at the beautiful Doltone House in Sydney, celebrating our best and brightest at the 2017 Transport Awards.

Joined by Secretary Rodd Staples, Minister Andrew Constance, and over 200 high achieving Transport cluster staff - we announced the winners of nine awards that recognise those who have gone above and beyond in their roles.

We’re proud to announce these incredible staff as the winners of our 2017 Transport Awards.

Award Category
Agency
Individual/Team

Secretary's Award for Individual Excellence

Sydney Trains
Michelle De Mol
WINNER
Customer Focus
NSW TrainLink
Central Station - A safe place for customers and people experiencing homelessness
WINNER
Sydney Trains
Fleet Presentation
Finalist
TfNSW
Blindspot Video
Finalist
Sydney Trains
Michelle De Mol
Finalist
Collaboration
Sydney Trains
2017 Timetable Volunteers Program
WINNER
TfNSW
Transport Management Centre - Major Events Team
Highly Commended
TfNSW
Damien Ottaviano
Finalist
TfNSW
Research Hub
Finalist
Safety
NSW TrainLink
David Zvicer
WINNER
TfNSW
Your Last Text
Highly Commended
State Transit Authority
Understanding our elderly and young passengers - falls prevention
Finalist
TfNSW
Brian Merrill
Finalist
Solutions
Sydney Trains
Waverton and Wollstonecraft Stations noise reduction for the community
WINNER
Sydney Trains
Thaw (Tim) Win
Finalist
Roads and Maritime Services
Pacific Highway Biodiversity Offset Team
Finalist
TfNSW
Regional Rail - Sustainable Solutions for Regional NSW
Finalist
Integrity
Roads and Maritime Services
Nigel Smith
WINNER
TfNSW
Leigh Zaghet
Finalist
Outstanding Talent Participant of the Year
TfNSW
Akash Mohan
WINNER
TfNSW
Hannah Rayment
Finalist
TfNSW
Taylor Hedges
Finalist
Champion of Diversity and Inclusion
Sydney Trains
Apprentice Unit
WINNER
NSW TrainLink
Domestic and Family Violence Program
Highly Commended
Sydney Trains
Janet Colvin
Finalist
NSW TrainLink
NSW TrainLink NAIDOC Week Celebrations
Finalist
Roads and Maritime Services
Southern Region Apprenticeship Program Regional Maintenance Delivery
Finalist
Project Team of the Year
TfNSW
Passenger Movement Intelligence Project
WINNER
Sydney Trains
More Trains More Services - Customer Service Readiness
Finalist
TfNSW
Wynyard Program Team
Finalist


See our gallery of the night’s events!

Secretary Rodd Staples with all of our winners!

What a night!

We are at the beautiful Doltone House in Sydney, celebrating our best and brightest at the 2017 Transport Awards.

Joined by Secretary Rodd Staples, Minister Andrew Constance, and over 200 high achieving Transport cluster staff - we announced the winners of nine awards that recognise those who have gone above and beyond in their roles.

We’re proud to announce these incredible staff as the winners of our 2017 Transport Awards.

Award Category
Agency
Individual/Team

Secretary's Award for Individual Excellence

Sydney Trains
Michelle De Mol
WINNER
Customer Focus
NSW TrainLink
Central Station - A safe place for customers and people experiencing homelessness
WINNER
Sydney Trains
Fleet Presentation
Finalist
TfNSW
Blindspot Video
Finalist
Sydney Trains
Michelle De Mol
Finalist
Collaboration
Sydney Trains
2017 Timetable Volunteers Program
WINNER
TfNSW
Transport Management Centre - Major Events Team
Highly Commended
TfNSW
Damien Ottaviano
Finalist
TfNSW
Research Hub
Finalist
Safety
NSW TrainLink
David Zvicer
WINNER
TfNSW
Your Last Text
Highly Commended
State Transit Authority
Understanding our elderly and young passengers - falls prevention
Finalist
TfNSW
Brian Merrill
Finalist
Solutions
Sydney Trains
Waverton and Wollstonecraft Stations noise reduction for the community
WINNER
Sydney Trains
Thaw (Tim) Win
Finalist
Roads and Maritime Services
Pacific Highway Biodiversity Offset Team
Finalist
TfNSW
Regional Rail - Sustainable Solutions for Regional NSW
Finalist
Integrity
Roads and Maritime Services
Nigel Smith
WINNER
TfNSW
Leigh Zaghet
Finalist
Outstanding Talent Participant of the Year
TfNSW
Akash Mohan
WINNER
TfNSW
Hannah Rayment
Finalist
TfNSW
Taylor Hedges
Finalist
Champion of Diversity and Inclusion
Sydney Trains
Apprentice Unit
WINNER
NSW TrainLink
Domestic and Family Violence Program
Highly Commended
Sydney Trains
Janet Colvin
Finalist
NSW TrainLink
NSW TrainLink NAIDOC Week Celebrations
Finalist
Roads and Maritime Services
Southern Region Apprenticeship Program Regional Maintenance Delivery
Finalist
Project Team of the Year
TfNSW
Passenger Movement Intelligence Project
WINNER
Sydney Trains
More Trains More Services - Customer Service Readiness
Finalist
TfNSW
Wynyard Program Team
Finalist


See our gallery of the night’s events!

Secretary Rodd Staples with all of our winners!

You cannot leave comment in this Guest Book unless you are a part of the project panel.
You need to be signed in to comment in this Guest Book. Click here to Sign In or Register to get involved